İzcilik din, dil, ırk, ayırımı gözetmeksizin, herkesin katılabileceği, siyasiolmayan, eğitim amaçlı ve üniformalı bir gençlik hareketidir.

İzci Andı :

“Tanrıya ve Vatanıma karşı vazifelerimi yerine getireceğime, izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma, kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine ant içerim.”

İzci Türesi

1. İzci, sözünün eridir. Şeref ve haysiyetini her şeyin üstünde tutar.
2. İzci, yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadıktır.
3. İzci, başkalarına yardımcı ve yararlı olur.
4. İzci, herkesin arkadaşı ve bütün izcilerin kardeşidir.
5. İzci, herkese karşı naziktir.
6. İzci, bitki ve hayvanları sever ve korur.
7. İzci, büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.
8. İzci, cesurdur, her türlü şartlar altında neşeli ve güler yüzlüdür.
9. İzci, tutumludur.
10. İzci, fikir, söz ve hareketlerinde açık ve dürüsttür.

      İzcilik; andından ve türesinden de anlaşılabileceği gibi, kişiye; öncelikle İlâhı (Tanrısı) olan Allah(cc) ile ve diğer yaratılmışlar ile olan irtibat/ilişkisini olması gereken düzeye sevk eden bir âdab, erkân eğitimidir. İyiliği teşvik, kötülükten men etme okuludur.

       İzcilik; liderini de izcisini de geliştiren bir eğitim sistemidir. İçine giren herkes gelişmek zorundadır. İzci, izciliği, lider ise hem izciliği hem liderliği öğrenmek zorundadır.

İzci bir kampa katıldığı zaman o kamptan ayrılması zordur…
Gelişecek!, ağlasa da zırlasa da düzene, tertibe, kurala uymayı, planlı yaşamayı bilecek, öğrenecek. İlerde nefsinin kölesi olmaması için bu ona lazım. Kendisine bol tolerans tanıyıp, çoğu isteğini kar zarar hesabı yapmaksızın yerine getiren ebeveyni yok orda. Bu onun olumlu yönde gelişmesi için, şahsiyeti ve dünyaya bakışı için zaruri. Nefsi ile şimdiden karşılaşıp onu yoklayarak sevk hamleleri yapması onun için paha biçilmez bir kıymet olacaktır.

Her sabah tekmil teftiş yapılır. Tertip düzen kontrol edilip izcilere puan verilir.

Sabah okula kaldıramadığınız çocuk, 5’te kalkmış, hırkasını üzerine almış, topuğuna bastığı ayakkabısıyla sallana sallana  gözlerini ovuşturup uyku dökerek subaşına abdest almaya gidip sıraya girer. Zordur ama yapar. Çadırlarda veya dışarda matların üzerinde namazını kılar. Kılmayanı ise diğer arkadaşları kaldırıp teşvik eder, o da başlar. Çocuk doğru bildiği şeyi söylemekte çekinmeyen bir yapıya sahip çünkü. Aralarında çok paylaşım olur, bir sürü insan tanır tecrübe edinir.
Giyimine, temizliğine, eksiğine gediğine bakmayı, özen göstermeyi öğrenir. Eşyalarına sahip çıkmayı kollamayı öğrenir. Hasılı kendi başının çaresine bakmayı öğrenir.

Gece nöbete kaldırılıp kendisine telsiz teslim edilir, buralar senden sorulur diyerek saat başı merkezden kendisine kontrol anonsları yapıp dönüş yapması beklenir. Dönüş anonsları genelde, “herşey kontrolüm altında rahat olun” ‘u hissettiren cesaret ve efelik barındırır.

Hayatın pembe mektuplar, kadife rüyalar olmadığını orda öğrenir.

Bir işi ilk kez orda yapar. Sorumluluğu ilk kez orda alır. Sıkıntı çekmeyi ve mücadeleyi, gayreti orda öğrenir…

Evlerde ve derneklerde yapılan haftalık toplantılar ise, izcinin sosyal ve kişisel gelişimini yıllık bazda yayarak devam ettirme çalışmaları denebilir. Lideri ve müfredatı ile irşâdına ara soğtulmadan devam edilir.

İzci liderlerimizi destekleyelim, teşvik edelim, hediyelendirelim, yanında olalım, bırakmayalım. Başarı tepeden tırnağa kazanılır. Vida başından sıkılır, ucu ister istemez ilerler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Fotoğraf
12196254_955310427873966_1211703528161558209_n

Copyright © 2010. All Rights Reserved.

Her Hakkı Malatya Öncü Gençlik Kulübü'ne Aittir.